37 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Telkari Küpe, Telkari Gümüş Küpe, Telkari Küpe Modelleri

Gümüş takı tasarımında rağbet gören gümüş küpeler kullanıcıları tarafından sevilerek kullanılıyor. Kadınlar için özel olarak tasarladığımız telkari küpeler birbirinden farklı boyut ve modelde sizlere muhteşem bir gümüş küpe seçeneği sunuyor. Bir bir incelikle tasarlanan telkari küpeler hem sizi hem de görenleri güzelliğiyle büyülüyor. Şimdi telkari küpeleri inceleyin!

Telkari Nedir?

Telkari, ince tel durumuna getirilmiş gümüşün el ile işlenerek yapılan süsleme sanatıdır. Geçmişi MÖ 3000 yılına kadar dayanan telkari Mardin Midyat’a özgü bir sanattır. Gümüşün ince tel halinde getirilmesi ardından bükülerek elde edilen, oldukça küçük motiflerin kaynak yapılarak birleştirilmesiyle meydana gelir. Telkaride işlenen motifler doğadan örnekler taşır. Çiçek, su damlası gibi birçok telkari örneği görebilirsiniz.

Telkari Sanatı İle Neler Yapılır?

Telkari, başlı başına el işçiliğinden oluşan oldukça ince işçilikli bir sanattır. Genel olarak takı ve aksesuarda kullanılır. Oldukça zarif olan bu el işçiliği büyük bir sabır sonucu ortaya çıkar. Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen telkari takılar kullanıcısına özel olduğunu hissettirir. Her biri ayrı işçilik ve el emeğiyle yapılığı için telkari ürünleri biriciktir. Kadınlar için kolye, küpe, bileklik, broş, yüzük, halhal, künye yapılırken; erkekler için künye, bileklik, yüzük ve tesbihler telkari işlemeciliği kullanılır. Yalnızca aksesuarlarda değil ev gereklerinde de telkari tercih edilmektedir. Tepsiler, kemerler, silah ve bıçak kabzalarında, mücevher kutusu, fotoğraf çerçeveleri, anahtarlık, kibritlik, vazo, gondol, şekerlik, masa üstü isimlikler de ve pek çok eşya üzerinde telkari sanatı yapılmaktadır.

Telkari Nasıl Yapılır?

Telkari sanatı yapılacak tasarımlar için öncelikli olarak yapılması planlanan ürün kağıt üzerine aktarılır. Ürünün ana hatlarıyla iskeletini oluşturacak parçalar için ne miktarda, hangi kalınlıkta tel kullanılacağı belirlenir. İç kısmının nasıl desenlerle doldurulacağı planı yapılarak incelikle kaynatılmaya başlanır.  

Telkari Kolye

Takı günlük hayatta kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin herkesin severek kullandığı aksesuarlardır. Sıklıkla tercih edilen bu takılarda sıradanlık istemeyenler için özel olarak tasarladığımız telkari takılar ince işçilik, el emeği göz nurudur. Özellikle kullanıcıların sıklıkla kullandığı takılarda gümüş kullanımın ne kadar fazla olduğunu görebilirsiniz. Telkari takı kullanımının yeniden popüler olduğu günümüzde sizler de telkari aksesuarlar kullanarak şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Telkari kolyeler popüler telkari takılarından biridir. Duru ve şık bir tasarıma sahip olan telkari kolyeler özel günlerde, günlük yaşamda sevilerek tercih edilir. Kolyelerin büyüklüğü, işlenmesi ayrı bir sanat eseri olması ve biricik olması dolayısıyla kadınlar tarafından ilgi gören takılar arasındadır.

Telkari Küpe

Gümüş takı tasarımında rağbet gören gümüş küpeler kullanıcıları tarafından sevilerek kullanılıyor. Kadınlar için özel olarak tasarladığımız telkari küpeler birbirinden farklı boyut ve modelde sizlere muhteşem bir gümüş küpe seçeneği sunuyor. Bir bir incelikle tasarlanan telkari küpeler hem sizi hem de görenleri güzelliğiyle büyülüyor.

Telkari Yüzük

Telkari yüzükler gümüş severler için en ilgi çekici aksesuardan biridir. Kadınlar için tasarlanmış birçok telkari yüzük arasından ruhunuza uygun olanı seçmekte zorlanmayacaksınız. Tabi ki yalnızca kadınlara özgü değil telkari yüzükler. Erkek kullanıcılara yönelik de pek çok farklı telkari takısı bulunmaktadır. Bunların başında telkari yüzük gelmektedir. Özel yapım kadın ve erkek telkari yüzükler sizlere çok yakışacak!

Telkari Bileklik

Gümüş işlemenin en saf ve şık hali olan telkari sanatının bileklikle buluşması bilekliğin zarafetini beslemiştir. Kadın ve erkekler için birbirinden güzel ve özgün tasarımlara sahip olabileceğiniz telkari bileklikler kullanarak kendinizi daha özel hissedebilirsiniz. Gümüş tellerin ayrı ayrı örülmesini gözlerinizle keşfettiğiniz zaman daha özgün ve kaliteli başka aksesuarlar bulmakta zorlanabilirsiniz.  

Gümüşün En Güzel Hali

Telkari bir bir incelikle işlenen gümüş tellerin telkari ustasının hünerli ellerinde dile gelmesi değil de nedir? Telkâri, bir el sanatı olmakla birlikte, geleneksel bir miras olarak da bilinmektedir. Kayseri’de telkari sanatına gönül vermiş Sedefkar Bekir ile size özel telkari tasarımlarla tanışabilirsiniz. Sedefkar Bekir’in her bir kullanıcı için ayrı ayrı işlenerek elde edilen telkari takıları; yüzük, küpe, kolye, bileklik, broş olarak seçebileceğiniz bir çok farklı model arasından kendinizi bulabileceğiniz takıları şimdi keşfedin!
WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sedefkar Bekir
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?