Gösterilen sonuç sayısı: 5

Naht Sanatı, Naht Tablosu, Naht Modelleri

Naht sanatı, ahşap oymacılığının hat ve tezyinat sanatıyla harmanlanarak ortaya çıkarılan bir el işlemesi sanatıdır. Naht sanatı, hat sanatıyla yazılan yazıların oyma, kakma, kabartma ve yakma teknikleriyle ahşaba işlenmesiyle ortaya çıkan desenin veya motifin, ahşap oyma ve işleme teknikleriyle ayrıştırılmasıyla oluşur. Sedefkar Bekir'in %100 el işçiliği naht eserlerini şimdi inceleyin!

 

Naht Sanatı

Naht sanatı, ahşap oymacılığının hat ve tezyinat sanatıyla harmanlanarak ortaya çıkarılan bir el işlemesi sanatıdır. Naht sanatı, hat sanatıyla yazılan yazıların oyma, kakma, kabartma ve yakma teknikleriyle ahşaba işlenmesiyle ortaya çıkan desenin veya motifin, ahşap oyma ve işleme teknikleriyle ayrıştırılmasıyla oluşur. Naht; ağacı, metali veya her ne üzerinde çalışılıyorsa o materyali oyma ve yontma sanatı olarak bilinmektedir. Naht sanatını yapan kişilere işe ağaç oymacısı, marangoz anlamına gelen nahhat denilmiştir. Yüzyıllardır Naht sanatını icra eden ve nahhat adı verilen sanatkarlar, çiçek motifleri, geometrik şekiller gibi desenler üzerinde çalışmışlardır. Sanatkarlar yaptıkları çalışmalarda ağırlıklı olarak, Hüsnü hat yazılarının ağaçla, metalle veya sedefle buluşmasını sağlamış; Kur’an ayetlerinin, hadislerin veya toplumda yaygın kullanılan atasözü-vecizeleri oyma ve kakma işlemiyle ağaca, metale, sedefe nakşederek Naht sanatının eşsiz eserlerini ortaya koymuşlardır.  

Naht Nerede Kullanılır?

Naht ile Özellikle harika hüsnü hat yazıları, yazıların çevre tezyinatı yani süslemeleri yapılabildiği gibi başka hediyelik eşyalar da yapılabilmektedir. Naht sanatı ile yapılan diğer bazı eser ve ürünler arasında sehpa, kavukluk, yazı takımı, çekmece, sandık, kaşık, taht, kayık, rahle, Kur’an muhafazası, saat, oyuncak eşya, çeşitli hediyelik eşya ürünleri gibi gündelik eşyalar da yapılabilmektedir. Yine bu sanatın pencere, dolap kapağı, kiriş, konsol, tavan göbeği, mihrap, minber ve sanduka gibi mimarî eserlerde de uygulandığını gösterebilir. Naht sanatıyla üç boyutlu görünüme kavuşan hat, ahşap ya da kumaş zemin üzerine oturtularak birbirinden güzel sanat eserleri ortaya çıkarılır.
WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sedefkar Bekir
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?