Hakkımızda

Kayseri’de yaşayan tek sedefkar; Sedefkar Bekir’i biraz daha yakından tanıyın.

Sedefkarlık

Sabır, Vakit, Yetenek

Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan asırlık zanaat sedefçilik hem geçmişi günümüze taşıyor hem de günümüzde yaşatmak için zamana direniyor. Biz de geleneksel kültürümüzü sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Sabır ve Zarafet sanatı Sedefkârlık günümüzde unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizden.Küçük ve sabırlı dokunuşlarla, her türlü ahşabı, taşı ve metali bir sanat eserine dönüştürüyoruz.

Sedefkarlık

Sanat İçinde Sanat

Sedefin usta ellerlerle bir araya gelmesiyle ortaya çıkan muazzam güzellikteki eserlerle geleceğe ışık tutuyoruz.Sedefçilik sanatı her ne kadar rafa kaldırılmaya müsait bir meslek olsa da Kayseri’de bu sanatı ayakta tutmaya çalışan tek kişidir Sedefkar Bekir.Küçük ve sabırlı dokunuşlarla, her türlü ahşabı, taşı ve metali bir sanat eserine dönüştürebiliyoruz.Kısacası kayıp hazineleri gün yüzüne çıkarıyoruz.

Yaşayan Tarih

Sedefkarlık

Sedef, kabuklu deniz canlılarının kabuklarının iç yüzeyinden elde edilir. Sedefçilik; Sümerlerde doğdu, en parlak dönemini Osmanlı’da yaşadı.Sedef taşı, aslında yumuşakçaların kabuklarının bir salgısıdır. Organik kökenli bir süsleme materyalidir. Yumuşakçaların (mollusca), kabuk kısımlarının iç yüzeyinde oluşur.